Here are the best deals advertised this week. There are no coupon match-ups, just what I think are the best deals.
Baker’s –Sale Prices Reflect with Baker’s Plus Card
Dillons Large Eggs 12ct $.99
Fritos9.25-10.5oz or Cheetos 7.75-10.25oz $1.99
Activia Yogurt 4ct $1.88
Kroger Cheese-Shredded, Block, or Sliced 12-16oz or 24 slice $2.99
Starbucks Frappuccino or Double Shot 4ct $4.99
Kellogg’s Cereal-select varieties 10-20oz $1.99
Yellow Peaches $.99/lb
Devore Farm Cantaloupes $1.99 each
Zucchini or Yellow Squash $1.49/lb
Green Beans $1.29/lb
Northwest Red Cherries $2.99/lb
Driscoll Strawberries 16oz $2.50
Driscoll Organic Strawberries 16oz $2.99
Organic Cantaloupes $1.99 Each
10 Item Mega Event (prices listed reflect after 10 item discount)
Pepsi Soft Drinks Select varieties 2lt $.89
Rice A Roni or Pasta Roni 4.2-7.2oz $.49
Kleenex Tissue select varieties 68-184ct $.99
Philadelphia Cream Cheese select varieties 8oz $.99
Pepperidge Farm Bread or Dessert frozen select varieties 9.5-19.6 $2.49
Pepperidge Farm Bread, Bagels or Flat Bread select varieties 12-24oz $2.49
Energizer Max Batteries AA or AAA 4ct $2.49
Scotch-Brite or O-Cel-O Sponges select varieties 1-3ct $2.49
Clorox Bleach Select Varieties 82-96oz $1.29
Birds Eye Steamfresh Vegetables frozen, select varieties 10-12oz $.99
Colgate Toothpaste select varieties 6.4oz $.99
Vitaminwater select varieties 20oz $.59
Propel Fitness Water select varieties 24oz $.49
Lipton Naturals Select Varieties 20oz $.49
Ozarka Water 3lt $.69
Ocean Spray Craisins 6oz $1.49
Silk Pure Almond or Pure Coconut select varieties-half gallon $2.49
Hy-Vee 100% Boneless Skinless Chicken Breast $1.59/lb
Sara Lee 100% Whole Wheat Bread 20oz $.99 with in ad coupon
Hy-Vee Butter $2.50
Kellogg Cereal-Raisin Bran Crunch 18.2oz, Corn Flakes 24oz, Fiber Plus Berry Yogurt Crunch 15.3oz, Fiber Plus Cinnamon Oat Crunch 11.5oz, Fiber Plus Caramel Crunch 15.5oz $2.50
Hunt’s Ketchup 24oz $.69
Country Fare Bathroom Tissue 4ct $.69
Stemilt Anjou Pears $.99/lb
Fresh Green Beans $.97/lb
Midwest Grown Tomatoes $.88/lb
Fresh Blueberries 1pint $1.99
Bag ‘N’ Save
Our Family Sandwich Bread-white or wheat $.77
Act II Popcorn 3ct $1
Our Family Snap and Seal Sandwich Bags 30-50ct $1
Melitta Coffee Filters 40ct $1
On the Vine Tomatoes $1.39/lb
No Frill’s Super Markets
No Frill’s White Sandwich Bread $.88
Powerade 32ox $.58
Act II Popcorn 3ct $.98
Dole Strawberries 1lb $2.50
Summeripe California Peaches $.99/lb
3-DAY SALE Friday-Sunday
73% Ground Beef (sold in a 10lb tube) $1.77/lb (smaller packages are $1.97/lb)
Dole Iceberg lettuce $.88
Fareway
Rotella Vienna Bread
Little Debbie Oatmeal Cream Pie, Honey Buns, Cosmic Brownies, Nutty Bars or Swiss Rolls $1
Blue Bunny Premium Ice Cream $2.99
Ritz Crackers or Fig Newtons $2.50 each
7up or Dr. Pepper Products 6pks $2.50 each
Fresh Leaf Lettuce $.99/bunch
Yellow Onions $.49/lb
Roma Tomatoes $.99/lb
Whole Foods Markets
Donkey Chips Tortilla Chips $2.00
Luna Bars Energy Bars 4/$3
Tasty Bite Indian Entrees $2.50