saving on groceries

Great Grocery Deals: July 20th-28th

Here are the best deals advertised this week. There are no coupon match-ups, just what I think are the best deals.

  

Baker’s –Sale Prices Reflect with Baker’s Plus Card

Dillons Large Eggs 12ct $.99

Fritos9.25-10.5oz or Cheetos 7.75-10.25oz $1.99

Activia Yogurt 4ct $1.88

Kroger Cheese-Shredded, Block, or Sliced 12-16oz or 24 slice $2.99

Starbucks Frappuccino or Double Shot 4ct $4.99

Kellogg’s Cereal-select varieties 10-20oz $1.99

Yellow Peaches $.99/lb

Devore Farm Cantaloupes $1.99 each

Zucchini or Yellow Squash $1.49/lb

Green Beans $1.29/lb

Northwest Red Cherries $2.99/lb

Driscoll Strawberries 16oz $2.50

Driscoll Organic Strawberries 16oz $2.99

Organic Cantaloupes $1.99 Each

10 Item Mega Event (prices listed reflect after 10 item discount)

Pepsi Soft Drinks Select varieties 2lt $.89

Rice A Roni or Pasta Roni 4.2-7.2oz $.49

Kleenex Tissue select varieties 68-184ct $.99

Philadelphia Cream Cheese select varieties 8oz $.99

Pepperidge Farm Bread or Dessert frozen select varieties 9.5-19.6 $2.49

Pepperidge Farm Bread, Bagels or Flat Bread select varieties 12-24oz $2.49

Energizer Max Batteries AA or AAA 4ct $2.49

Scotch-Brite or O-Cel-O Sponges select varieties 1-3ct $2.49

Clorox Bleach Select Varieties 82-96oz $1.29

Birds Eye Steamfresh Vegetables frozen, select varieties 10-12oz $.99

Colgate Toothpaste select varieties 6.4oz $.99

Vitaminwater select varieties 20oz $.59

Propel Fitness Water select varieties 24oz $.49

Lipton Naturals Select Varieties 20oz $.49

Ozarka Water 3lt $.69

Ocean Spray Craisins 6oz $1.49

Silk Pure Almond or Pure Coconut select varieties-half gallon $2.49 

 

 

  

Hy-Vee

 

Hy-Vee 100% Boneless Skinless Chicken Breast $1.59/lb

Sara Lee 100% Whole Wheat Bread 20oz $.99 with in ad coupon

Hy-Vee Butter $2.50

Kellogg Cereal-Raisin Bran Crunch 18.2oz, Corn Flakes 24oz, Fiber Plus Berry Yogurt Crunch 15.3oz, Fiber Plus Cinnamon Oat Crunch 11.5oz, Fiber Plus Caramel Crunch 15.5oz $2.50

Hunt’s Ketchup 24oz $.69

Country Fare Bathroom Tissue 4ct $.69

Stemilt Anjou Pears $.99/lb

Fresh Green Beans $.97/lb

Midwest Grown Tomatoes $.88/lb

Fresh Blueberries 1pint $1.99

 

Bag ‘N’ Save
Our Family Sandwich Bread-white or wheat $.77

Act II Popcorn 3ct $1

Our Family Snap and Seal Sandwich Bags 30-50ct $1

Melitta Coffee Filters 40ct $1

On the Vine Tomatoes $1.39/lb

 

No Frill’s Super Markets
No Frill’s White Sandwich Bread $.88

Powerade 32ox $.58

Act II Popcorn 3ct $.98

Dole Strawberries 1lb $2.50

Summeripe California Peaches $.99/lb

3-DAY SALE Friday-Sunday

73% Ground Beef (sold in a 10lb tube) $1.77/lb (smaller packages are $1.97/lb)

Dole Iceberg lettuce $.88

 

Fareway
Rotella Vienna Bread

Little Debbie Oatmeal Cream Pie, Honey Buns, Cosmic Brownies, Nutty Bars or Swiss Rolls $1

Blue Bunny Premium Ice Cream $2.99

Ritz Crackers or Fig Newtons $2.50 each

7up or Dr. Pepper Products 6pks $2.50 each

Fresh Leaf Lettuce $.99/bunch

Yellow Onions $.49/lb

Roma Tomatoes $.99/lb

 

Whole Foods Markets
Donkey Chips Tortilla Chips $2.00

Luna Bars Energy Bars 4/$3

Tasty Bite Indian Entrees $2.50

Leave a Reply