Here are the best deals advertised this week. There are no coupon match-ups, just what think are the best deals.
Baker’s
Pepsi Soft drinks 2lt $1
Kroger Vegetables select varieties 5/$3
Doritos 11-14.5oz $2.28
M&M’s Candy 9.9-14oz $2
Kroger Cheese 6-8oz $1.79
Kroger singles $1.79
Cottonelle Toilet paper 12 rolls $5.99
Driscoll Strawberries $2.50
Driscoll Organic Strawberries $2.99
Organic Grapes red or green $2.29/lb (I just paid $4/lb at Whole Foods on Sunday)
Hy-Vee
Bryer’s Ice Cream $1.99 (limit 2)
C&H Pure Cane Sugar 4lbs $1.99 (Limit 2)
Midwest Country Fare Frozen Vegetables 16 oz (peas, corn, cut green beans or mixed) $.59
Hy-Vee 100% Natural Fresh Value Pack Split Chicken Breasts $.88/lb
Hy-Vee Butter $1.99 with in-ad Coupon (limit 1)
Sunbelt Snacks $1.66
Blue Bunny Premium Ice Cream $2.99
Midwest Country Fare Bleach 96fl oz $.97
Bic Round Stic Pens 10ct $.49
Hy-Vee Kitchen Helpers Storage or Freezer slider bags 10, 15 or 20ct $1.66
BUY 10 Kellogg’s, Keebler or Sunshine Items Receive $5 of at Checkout
Raisin Bran and Raisin Bran Crunch $1.99 with 10 item purchase
Kellogg’s Nutri Grain Bars $1.99 with 10 item purchase
Cheez-It Crackers 7.5-16oz $1.99 with purchase of 10 items
Bag ‘N’ Save
7-UP, Dr. Pepper or A & W 2lt $1
Our Family Snap and Seal Sandwich Bags 30-50ct $1
Our Family Spring Water 24pk $2.49
Capri Sun Fruit Drinks $1.77
Our Family Tomatoes $.49
No Frill’s Super Markets
Skinner Pasta 16 oz $.88
Ritz Crackers $2.50 (not a great deal but if you need crackers it will do)
Crystal Farms Cheese 6-8oz Shredded or Block $1.88
Zucchini or Yellow Squash $.98/lb
3-DAY Sale Friday through Sunday
Our Family Macaroni and Cheese (spiral or reg. only) $.18
SAVE $3 when you buy any 10 Participating Items with in-ad coupons (doesn’t say you can’t use additional coupons!)
Cheerios 14oz $1.58 with coupon
Grands! Biscuits $.69 after coupon
Nature Valley Granola Bars $1.88 with coupon
Fareway
Mission Soft Taco Shells $1.88
Rotella’s Vienna Bread $.98
Oscar Mayer Deli Shaved Meats 7-9oz $2.69
All Natural Fresh Boneless Skinless Chicken Breast $1.79/lb
California Grapes red or green $.98/lb
Dole Golden Ripe Bananas $.39/lb