Tag : Great Grocery Deals

Great Grocery Deals-August 10th-16th

Here are the best deals advertised this week. There are no coupon match-ups, just what I think are the best deals.

Baker’s

Pepsi Products 2lt $1

Cottonelle Bathroom Tissue 12 double rolls $5.99

Kroger Cheese Shredded, block or sliced $1.79

Driscoll Strawberries $2.50

Organic Grapes $2.29/lb

Hy-Vee

Hy-Vee Fruit-Peaches, Pears, Apricot Halves, Mixed Fruit or Fruit Cocktail 15-15.25oz

Midwest Country Fare Brown or Powdered Sugar 2lbs $1.38

Doritos or Kettle Cooked Chips 8.5-11.5oz $2.50

Ripe’n Ready Nectarines $.97/lb

Friday & Saturday Only

Columbine Green Seedless Grapes $.88/lb

Palermo’s Classics Pizza 12.7-13.7oz $1.67

Buy 10 Items Save $5 with in-ad coupon (prices reflect savings)

Pillsbury Cresent or Cinnamon Rolls $1.49

Betty Crocker Dessert, Premium Brownie, Cookie or Muffin Mix $1.89

Pillsbury Sweet Moments $1.99

Bag ‘N’ Save

Sweet Dreams or White Flesh Peaches $.99/lb

Starkist Chunk Light Tuna $.59

Macaroni & Cheese $.57 (with in-ad Coupon)

Our Family Storage and Freezer Bags 15-20ct Gallon Size $1.39

Buy 10 Save $3 with in-ad Coupon (prices reflect savings)

Old El Paso Taco Seasoning $.49

Old El Paso Shells 80-11ct $.99

Cheerios 10-14oz $1.47

Pillsbury Crescent or Cinnamon Rolls 8-13ct $1.69

No Frill’s Super Markets


Save $3 when you buy 10 with in-ad coupon (prices reflect savings)

Ro*tel Tomatoes $.68

Hunt’s Snack Pack Pudding $.68

Hunts Spaghetti Sauce 26-26.5oz $.68

Hunt’s Ketchup 24oz $.68

Orville Redenbacher’s Popcorn 3-4ct $.98

Hunt’s BBQ Sauce 21.6oz $.68

Van Camp’s Pork and Beans 15oz $.18

Fareway

Strawberries $1.48/lb

Green Beans $.99/lb

Celery $.99/lb

Fuji Apples $.99/lb

Sun Chips 10.5oz bags $1.99

Whole Foods Markets

Organic Yellow Nectarines $1.99/lb

Boulder Canyon Kettle Baked Chips $2.50

Great Grocery Deals: July 3rd-9th

 


Here are the best deals advertised this week. There are no coupon match-ups, just what think are the best deals.

Baker’s

Pepsi Soft drinks 2lt $1

Kroger Vegetables select varieties 5/$3

Doritos 11-14.5oz $2.28

M&M’s Candy 9.9-14oz $2

Kroger Cheese 6-8oz $1.79

Kroger singles $1.79

Cottonelle Toilet paper 12 rolls $5.99

Driscoll Strawberries $2.50

Driscoll Organic Strawberries $2.99

Organic Grapes red or green $2.29/lb (I just paid $4/lb at Whole Foods on Sunday)

Hy-Vee

Bryer’s Ice Cream $1.99 (limit 2)

C&H Pure Cane Sugar 4lbs $1.99 (Limit 2)

Midwest Country Fare Frozen Vegetables 16 oz (peas, corn, cut green beans or mixed) $.59

Hy-Vee 100% Natural Fresh Value Pack Split Chicken Breasts $.88/lb

Hy-Vee Butter $1.99 with in-ad Coupon (limit 1)

Sunbelt Snacks $1.66

Blue Bunny Premium Ice Cream $2.99

Midwest Country Fare Bleach 96fl oz $.97

Bic Round Stic Pens 10ct $.49

Hy-Vee Kitchen Helpers Storage or Freezer slider bags 10, 15 or 20ct $1.66

BUY 10 Kellogg’s, Keebler or Sunshine Items Receive $5 of at Checkout

Raisin Bran and Raisin Bran Crunch $1.99 with 10 item purchase

Kellogg’s Nutri Grain Bars $1.99 with 10 item purchase

Cheez-It Crackers 7.5-16oz $1.99 with purchase of 10 items

Bag ‘N’ Save

7-UP, Dr. Pepper or A & W 2lt $1

Our Family Snap and Seal Sandwich Bags 30-50ct $1

Our Family Spring Water 24pk $2.49

Capri Sun Fruit Drinks $1.77

Our Family Tomatoes $.49

No Frill’s Super Markets

Skinner Pasta 16 oz $.88

Ritz Crackers $2.50 (not a great deal but if you need crackers it will do)

Crystal Farms Cheese 6-8oz Shredded or Block $1.88

Zucchini or Yellow Squash $.98/lb

3-DAY Sale Friday through Sunday

Our Family Macaroni and Cheese (spiral or reg. only) $.18

SAVE $3 when you buy any 10 Participating Items with in-ad coupons (doesn’t say you can’t use additional coupons!)

Cheerios 14oz $1.58 with coupon

Grands! Biscuits $.69 after coupon

Nature Valley Granola Bars $1.88 with coupon

Fareway

Mission Soft Taco Shells $1.88

Rotella’s Vienna Bread $.98

Oscar Mayer Deli Shaved Meats 7-9oz $2.69

All Natural Fresh Boneless Skinless Chicken Breast $1.79/lb

California Grapes red or green $.98/lb

Dole Golden Ripe Bananas $.39/lb

Great Grocery Deals: July 13th-19th

 

Here’s what’s happening this week in the world of grocery store sales. Like I said before, this is not a coupon match up. I am only sharing with you what I think is a good sale price.

Baker’s (with Baker’s Plus Card)

Kellogg’s Cereal select varieties 10-20oz $1.99

Quaker Cereal select varieties 12.5-15oz $1.99

Activia Yogurt 4ct $1.88

Kroger Value Granulated Sugar 4lb bag $1.99

Organic Strawberries $2.99

Yellow Peaches $.99/lb

Top Flight Wire Bound Notebooks select varieties 70 sheets $.15

Crayola Crayons 24ct $.25 (limit 12)

10 Item Mega Event (prices listed reflect after 10 item discount)

Pepsi Soft Drinks Select varieties 2lt $.89

Kleenex Tissue select varieties 68-184ct $.99

Philadelphia Cream Cheese select varieties 8oz $.99

Pepperidge Farm Bread or Dessert frozen select varieties 9.5-19.6 $2.49

Pepperidge Farm Bread, Bagels or Flat Bread select varieties 12-24oz $2.49

Energizer Max Batteries AA or AAA 4ct $2.49

Scotch-Brite or O-Cel-O Sponges select varieties 1-3ct $2.49

Clorox Bleach Select Varieties 82-96oz $1.29

Birds Eye Steamfresh Vegetables frozen, select varieties 10-12oz $.99

Colgate Toothpaste select varieties 6.4oz $.99

Vitaminwater select varieties 20oz $.59

Propel Fitness Water select varieties 24oz $.49

Lipton Naturals Select Varieties 20oz $.49

Ozarka Water 3lt $.69

Ocean Spray Craisins 6oz $1.49

Silk Pure Almond or Pure Coconut select varieties-half gallon $2.49

Hy-Vee

Post Cereal-Fruity Pebbles 11oz, Honey Comb 12.5oz, or select varieties 6.2-20oz $1.68

Hy-Vee Tomatoes 14.5oz or Tomato Sauce 15oz 2/$1

Knorr Sides select varieties 4-5.8oz

Blue Bunny Ice Cream pail select varieties $5.99

Hy-Vee Frozen Vegetables select varieties 12oz steam quick or 16oz $.98

Dole All Natural Classic Iceberg 12oz or Coleslaw 14oz $.99

Organic Red Seedless Grapes $2.49/lb

Driscoll’s Organic Strawberries 1lb pkg $2.99

Peaches $.88/lb

Single Stem Roses 2/$1

Bag ‘N’ Save

Our Family Lg Eggs 1dz $.97

Steamfresh Vegetables 10-16oz $.99

Fresh Cucumbers 2/$.98

Green Onions –Bunch 2/$1

Lg Bing Cherries $2.47/lb

No Frills Super Market 

Our Family Pasta 12-16oz 11/$10 ($.91 each)

General Mills Cereal select varieties 11.25-17.1oz $1.88

Our Family Storage or Freezer Bags 15-25ct $1.48

Fareway
Frito Lay Tostotos bite size or traditional only $1.99

Weber Grill Seasonings $.99

Jif Peanut Butter Creamy or Crunchy 28oz $3.49

Knorr Rice or Noodles and Sauce all varieties 4.25-4.5 10/$10

Dole Classic Romaine, Greener Selection or Spinach $.99

Whole Foods Market
Andrew and Everett Shredded Cheese 8oz $2.49

Boneless Beef Chuck Steak $3.99lb

California Grown Organic White Peaches $1.99/lb

Tasty Bite Indian Entrees 2/$5

Luna Bars Energy Bars 4/$3

Oikos Yogurt Multipacks $3.99